شطرنج آنلاین

الکساندرا بوتز شطرنج باز

الکساندرا بوتز

الکساندرا بوتز، دختر شطرنج باز آمریکایی است. او متولد 1995 میباشد و مفسر شطرنج و یوتوبر هم هست.

او تا به حال پنج بار قهرمان ملی دختران کانادا شده است و در 15 سالگی قهرمانی ملی پوشان دختران آمریکا را به دست آورد.

او در مارس 2016 بالاترین ریتینگ خود یعنی 2092 را به دست آورد. که  و در حال حاضر عنوان فدراسیون بین المللی شطرنج را به عنوان استاد زن FIDE در اختیار دارد.

بوتز در سال 2016 هنگامی که مشغول تحصیل در استنفورد بود، شروع به تولید محتوا درباره ی شطرنج در پلتفرم هایی مثل یوتوب کرد. او هم اکنون با خواهر کوچکترش آندریا کانال های BotezLive را در Twitch و YouTube  مدیریت میکنند و بیش از هفتصد هزار دنبال کننده دارند.

بوتز روبرو شدن های خود با تبعیض جنسیتی و زن ستیزی در مسابقات شطرنج را به طور علنی اعلام کرده است و از تنوع جنسیتی بیشتر حمایت کرده است. او به عنوان یک شخصیت شطرنج زن برجسته، به عنوان هیئت مدیره بنیاد سوزان پولگار انتخاب شد، یک موسسه غیرانتفاعی با هدف از بین بردن موانع جنسیتی در بازی از طریق بورسیه و جوایز.

 

کمی بیشتر درباره ی الکساندرا بوتز

بوتز در 24 سپتامبر 1995 از والدینی رومانیایی متولد شد. پدر و مادر الکساندر از رومانی به آمریکا مهاجرت کرده بودند و الکساندر هم در آمریکا متولد شد. محل تولد دقیق او در دالاس، تگزاس است. اما خانواده اش باز هم در آنجا ماندگار نشدند و به کانادا مهاجرت کردند و الکساندر در ونکوور، بریتیش کلمبیا، بزرگ شد. بوتز از طریق پدرش با شطرنج آشنا شد و از شش سالگی شروع به آموختن کرد. او سرانجام به عضویت باشگاه شطرنج مرکز جامعه رومانی درآمد.

 

شطرنج

در سال 2004، زمانی که بوتز تنها 8 سال داشت، اولین قهرمانی ملی خود را در کانادا به دست آورد. او سرانجام در سال 2010، در تیم ملی کانادا بازی کرد و چهار عنوان قهرمانی دیگر در قسمت ملی جوانان  کانادا به دست آورد. پس از بازگشت به ایالات متحده، بوتز در پانزده سالگی برنده شهروندان دختران ایالات متحده شد و در سال 2013، بوتز به عنوان استاد شطرنج فیده دست یافت.

 

پس از تحصیل در دبیرستانی در اورگن، بوتز بورسیه ی کامل شطرنج را در دانشگاه تگزاس دالاس به دست آورد. با این حال، اولویت های او چیزهای دیگری بودند و به همین دلیل تحصیلات آکادمیک در رشته روابط بین الملل را با تمرکز بر چین در دانشگاه استنفورد انتخاب کرد. در سال دوم تحصیلش در سال 2014، بوتز پس از سیندی تسای در سال 2005، دومین رئیس زن باشگاه شطرنج دانشگاه استنفورد شد. بوتز در سال 2017 فارغ التحصیل شد.

 

بوتز علاوه بر حرفه شطرنج، مدت کوتاهی هم مفسر شطرنج بود. او مسابقات فینال لیگ شطرنج  2018 و 2019، محبوب ترین مسابقات شطرنج تیمی را، با همراهی چند تن دیگر پوشش داد.

از آوریل 2021، بوتز دارای رتبه  2020 در شطرنج استاندارد و 2059 در حمله ی رعد اسا است و در بین 10 بازیکن برتر زن کانادایی قرار دارد.

 

استریم

در سال 2016، زمانی که در سال های ابتدایی دانشگاه بود، شروع به پخش محتوای شطرنج در Twitch  کرد. کانال او به سرعت مورد توجه قرار گرفت و در سال 2020 خواهر کوچکترش آندریا (متولد 6 آوریل 2002) هم به او پیوست. آنها با هم میزبان کانالBotezLive  هستند و تا کنون توانسته اند بیش از 700،000 دنبال کننده را با خود همراه کنند.

خواهران غالباً با دیگر استریمرهای شطرنج هم در این پلتفرم ها همکاری میکنند؛ مانند GM Hikaru  Nakamura  و  WGM Qiyu Zhou.

 

محبوبیت بوتز به خاطر استریمر بودنش باعث شده که او به یکی از شناخته شده ترین چهره ها در پلتفرم Chess تبدیل شود. در واکنش به برجستگی او به عنوان یک شطرنج باز زن، رسانه ها اغلب بوتز را با کاراکتر بث هارمون، قهرمان مینی سریال The Queen's Gambit مقایسه می کنند.

 

سایر کارهای حرفه ای

در سال 2017، بوتز یک شبکه اجتماعی به نام  CrowdAmp را تاسیس کرد، اما از ماه مه 2019، فعالیت آن شرکت متوقف شد.

 

در آوریل 2020، بوتز به عنوان هیئت مدیره بنیاد سوزان پولگار انتخاب شد. یک سازمان غیرانتفاعی که از برداشته شدن موانع جنسیتی در شطرنج حمایت می کند. در هجده سال گذشته، بنیاد سوزان پولگار بیش از 6 میلیون دلار جایزه و بورسیه های شطرنج به دانش آموزان داده است.

 

سبک بازی و بازی های قابل توجه

بوتز اغلب با یک بازی تهاجمی و انطباقی شطرنج بازی می کند. در المپیاد شطرنج 2016 که در نروژ برگزار شد، او شیوه حمله خود را در برابر حریف، آنزل سولومون به نمایش گذاشت. در طول این مسابقه، بوتز، که در نقش سفید بازی می کرد، پیشنهاد کرد که رخ خود را با اسب سولومون در حرکت 20 عوض کند. سولومون هم با این مبادله موافقت کرد. با این حال، ثابت شد که این یک اشتباه تاکتیکی بوده است اما با این حال، بازی را به نفع بوتز تغییر داد. بوتز از فرصت استفاده کرد و فیل خود را در حرکت 21 قربانی کرد اما این کار در نهایت به او اجازه داد تا در حرکت 22 با وزیر خود و در حرکت 23 با اسب خود کیش کند. سولومون مجبور شد وزیر خود را قربانی کند تا از چک بوتز در حرکت 23 رها شود. بوتز با ایجاد یک مزیت محکم، پیاده های پادشاه خود را پیش برد تا اینکه سولومونز از بازی کناره گیری کرد.

 

بازترین بازی بوتز دفاع هندی پادشاه است که در آن سیاه اجازه می دهد سفید در دو حرکت اول پیاده های خود را به مرکز تخته پیش ببرد.

 

"Botez Gambit"، که یک واژه زبان به زبان است، زمانی است که بازیکنی به طور تصادفی وزیر خود را از دست می دهد. این اصطلاح را بوتز از طریق استریم هایش جا انداخت، اما خود بوتز از آن به صورت تمسخر آمیزی استفاده کرده است.

خواهر الکساندرا، آندره آ بوتز

آندره آ بوتز شطرنج باز کانادایی، سازنده محتوا، سرگرم کننده و یک استریمر است. او با خواهرش الکساندرا بوتز میزبان کانال فوق العاده محبوب Twitch BotezLive است.

 

حرفه ی شطرنج

آندره آ وقتی تنها شش سال داشت، شطرنج را از پدر و خواهرش آموخت. او در هفت سالگی شروع به بازی در مسابقات  USChess کرد. بوتز در مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان زیر 8 سال کانادا در سال 2010 برنده شد و در سال 2015 قهرمان شطرنج زنان بریتیش کلمبیا شد. آندریا همچنین در رده زیر 14 سال دختران مسابقات ملی سوزان پولگار در سال 2015 برنده شد.

 

آندره آ در 2018 به بالاترین رتبه کلاسیک فیده خود یعنی 1773 رسید و در 2019 نیز به بالاترین رتبه خود در USChessیعنی 1933 دست یافت. رتبه Chess بلیتس او در مه 2020 به 2065 رسید ، در حالی که رتبهChess  بولت او در نوامبر 2020 به 2164 رسید. از این نتایج میتوان به وضوح نتیجه گیری کرد که او در حال پیشرفت بوده است.

 

سبک بازی

آندریا شیوه بازی خود را تهاجمی توصیف می کند.

 

کانال های شطرنج

آندریا از محبوب ترین تولیدکنندگان محتوا در یکی از کانال های شطرنج در Twitch و YouTube است. او به یک یوتوبر و شخصیت شطرنج تبدیل شده است.

 

درTwitch ، کانال BotezLive تا مارس 2021، تقریباً هفتصد هزار دنبال کننده دارد و نزدیک به هفت میلیون ساعت در طول 2020 تماشا شده است. آندریا به طور مرتب برای پخش شطرنج، حل پازل، چت و انجام بازی های دیگر در استریم ها ظاهر می شود.

درYouTube ، کانال BotezLive دارای 292،000 مشترک با نزدیک به 46 میلیون بازدیدکننده تا مارس 2021 است. در کانال خود، خواهران بوتز مطالب منتخبی را از استریم Twitch خود به اشتراک می گذارند.

 

محتوای Chess دات کام

آندریا همچنین برای  دات کامChess تولید محتوا کرده است، که مهمترین آنها به عنوان مفسر و مربی پوگچامپز است. آندریا همچنین با شرکت در مسابقه تیم شطرنج Zoomers Play 2020 به جمع آوری کمک برای کمک به COVID-19 کمک کرده است.