شطرنج آنلاین

انواع ست های شطرنج

بازی شطرنج، یک بازی چند هزار ساله است که اعجاز آن دیگر برای همه مشخص است.
بازی شطرنج از قدیم الایام مورد توجه بزرگان علم و سیاست بوده و یک بازی بسیار مناسب برای تقویت ذهن و استراتژی‌ست. از آنجا که این بازی همواره مورد توجه بوده است، انواع مختلفی برای تخته های آن طراحی گردیده است. از تخته های کوچک گرفته تا بزرگ، چوبی تا مغناطیسی، ساده تا اشرافی، ارزان و گران و غیره.
اما نقطه ی اشتراک تمام آنها یک بازی شیرین و رقابت جویانه‌ست که بعد از چندین هزار سال هنوز هم آنقدر طرفدار دارد که هر سال مسابقات گوناگونی در جای جای دنیا برای آن برگزار میشود و فدراسیون و تیم های ملی دارد.
طی تحقیقاتی که محققین کشورهای مختلف انجام داده اند، مشخص شده است که شطرنج در عین سرگرم کننده بودن، باعث تقویت هوش می‌شود، قدرت حل مسئله را بالا میبرد، تمرکز روی هدف را بهبود بخشیده و خلاقیت ایجاد میکند‌. 
به شما پیشنهاد میکنیم هر چه سریعتر این بازی جذاب را امتحان کنید و برای انتخاب سِت تخته و مهره ی مورد نظرتون، مطلب امروز مارو با دقت مطالعه کنید تا بتوانید خرید دقیق تری انجام دهید.

نکات مهم خرید شطرنج

ابعاد محصول:

اولین موضوعی که هنگام خرید تخته ی شطرنج وجود دارد، توجه به «ابعاد صفحه» است‌.
برخی افراد هنگام خرید سِت شطرنج، صفحه و مهره ها را به صورت جداگانه خریداری میکنند. این افراد باید دقت کنند که سایز مهره ها و صفحه ای که خریداری کرده اند، با هم در تناسب باشد.
اگر بخواهید تناسب ها را دقیق تر رعایت کنید، بهتر است مهره ها را طوری انتخاب کنید که حداکثر ۷۵% از خانه های مربعی صفحه را بپوشاند.
این نکته را باید در نظر بگیرید که هر چه صفحه ی بازی بزرگتر باشد، میتوانید دقیق تر روی بازی متمرکز شوید و خلاقانه تر بازی خود را راهبری کنید‌.

جنس صفحه:

موضوع بعدی که در هنگام خرید شطرنج باید به آن توجه کنید، جنس صفحه است.
تخته های متفاوتی در بازار وجود دارند‌. شما میتوانید تخته هایی از جنس فوم، چوب، پلاستیک و مرمر پیدا کنید؛ که البته آنهایی که چوبی و سنگی هستند، از قیمت بیشتری برخوردارند. اما قیمت بالای آنها باعث نمیشود که از هرگونه آسیب و خط و خش در امان باشند.
اگر شما از آن دسته کسانی هستید که تجملات برایتان اهمیتی ندارد و بیشتر به کیفیت بازی و اوقاتی که میگذرانید توجه دارید، به شما پیشنهاد میکنیم صفحه های شطرنج پلاستیکی تهیه کنید؛ زیرا این صفحه ها به دلیل سبکی، به راحتی قابل حمل هستند، خط و خشی روی آن ها نمیفتد و کاملا مناسب یک بازی خودمانی با دوستان و خانواده است.
نوع دیگری از شطرنج هم وجود دارد که مختص کسانی‌ست که به سختی میتوانند صفحه ی شطرنجشان را از خود جدا کنند. به این نوع از شطرنج ها، صفحه ی شطرنج فومی میگوییم یا به قول اهالی دنیای شطرنج، «شطرنج فدراسیونی» میگوییم. این نوع از صفحه های شطرنج، از یک پارچه ی فومی تشکیل میشوند و به همین دلیل میتوان به راحتی آن را تا کرد، به قولی «زیر بغل زد» و با خود حمل کرد.


جنس مهره ها:

بعد از صفحه ی شطرنج، مهمترین اجزای این بازی جذاب، مهره های آن هستند.
به طبع اولین نکته ای که هنگام انتخاب مهره های شطرنج باید مد نظر قرار دهید، تناسب آن با صفحه ی شطرنجی‌ست که تهیه کرده اید.
قبل تر در همین مطلب به آن اشاره هم کردیم؛
 که اگر میخواهید تجربه های مطلوب تری هنگام بازی با شطرنج داشته باشید، بهتر است مهره هایتان حداکثر ۷۵% از خانه های مربعی شطرنج را اشغال کنند و نه بیشتر.
اما اگر از همان اول سراغ تهیه ی شطرنجی بروید که خودش در کنار خود مهره دارد، کارتان را بسیار راحت تر کرده اید.
اما اگر بخواهید صفحه و مهره هایش را به صورت مجزا تهیه کنید، علاوه بر تناسب اندازه ی مهره ها، باید به تناسب جنس آن ها نیز توجه کنید. مهره های سنگی یا پلاستیکی، به هیچ وجه برای صفحه ی شطرنج چوبی، مناسب نیستند.
اما فقط به همین دو نکته نمی شود بسنده کرد. موضوع دیگری هم وجود دارد و آن هم همخوانی و تناسب سبک مهره هاست.
شطرنج ها انواع متفاوتی دارند از قبیل شطرنج های کلاسیک، فانتزی، سلطنتی و غیره. باید دقت کرد که برای مثال از مهره های فانتزی برای شطرنج های سلطنتی نباید استفاده کرد.

 

 شیوه ی حرکت مهره ها:

وقتی میخواهیم شطرنجی خریداری کنیم، باید به چگونگی و نحوه ی حرکت مهره ها بر روی صفحه ی بازی هم توجه کنیم.
معمولا صفحه ها طراحی خاص و حساب شده ای دارند تا شطرنج‌بازان بتوانند با کمترین انرژی، مهره های خود را جا به جا کنند‌.
اما بعضی طراحان ابتکار بیشتری به خرج داده اند و صفحه هایی طراحی کرده اند که سوراخ هایی در خود دارند برای محکم تر قرار گرفتن مهره های شطرنج. نوع دیگری از این صفحه ها نیز هست که مغناطیسی هستند و باز به ثابت ماندن مهره ها در طول بازی کمک میکنند.
این نوع از شطرنج ها برای بازی هنگام حرکت و تکان خوردن های متعدد مناسب میباشد.

شیوه ی کاربری:

شطرنج‌بازان معمولا در دو نوع مختلف این بازی را انجام میدهند. یکی در داخل منزل و فضاهای بسته، و دیگری خارج از منزل و عموما در حال سفر، گردش و سیاحت.
مسلما برای فضاهای داخل خانه میتوان از شطرنج هایی که کمی سنگین و لوکس تر هستند استفاده کرد اما برای خارج از خانه بهتر است از شطرنج های سبک و تاشو استفاده کرد.

ست های شطرنج اشرافی

علاوه بر مدل های تفننی و مسابقاتی شطرنج، مدل های اشرافی و لوکس تری هم وجود دارند که غالباً جنبه ی تزئینی و تجملاتی دارند.
در ادامه به معرفی چندی از ست های این شطرنج های اشرافی و گران قیمت خواهیم پرداخت.

ست شطرنج جوئل رویال
شرکت سازنده: بودلز انگلستان (boodles)
جواهرات به کار رفته: ۱۴۶ قطعه الماس، ۷۳ یاقوت، ۱۶۵.۲ گرم طلای ۱۸ عیار زرد و سفید
قیمت تعیین شده: ۹.۸ میلیون دلار

ست شطرنج «چارلز هولاندر دیاموند»
شرکت سازنده: چارلز هولاندر
جواهرات به کار‌ رفته: ۱۱۶۸.۷۵ گرم طلای ۱۴ عیار سفید، ۱۸۶.۰۹ قیراط الماس سیاه و سفید
قیمت تعیین شده: ۵۰۰ هزار دلار

ست شطرنج «آرت آوار»
جواهرات به کار رفته: رادیوم و روکش طلا
قیمت تعیین شده: ۷۵۰ هزار دلار

 مجسمه شطرنج تزئینی

مجسمه ها از وسایلی هستند که برای تزئین و دکور بسیار استفاده میشوند. طرفداران زیادی دارند و حتی میتوانند جدای از زیبایی ظاهری برای ما معنایی داشته باشند. بسیاری از افرادی را میشناسیم که به مجسمه و مجسمه سازی به عنوان یک هنر والا بها میدهند و هزینه های بسیار زیادی را برای این هنر میپردازند.
در این بین مجسمه‌سازانی که هم شیفته ی شطرنج بوده اند و هم اهل ابتکار بوده اند، مجسمه هایی از نوع مهره های شطرنج ساخته اند. شاه، فیل، رخ، سرباز و بقیه ی مهره ها.
این مجسمه ها معمولا در اندازه های ۲۰ الی ۳۰ سانتیمتری ساخته میشوند.
تصور بازی کردن با همچین مهره های غول پیکری، در عین عجیب بودن، میتواند وسوسه انگیز هم باشد.

شطرنج های عجیب و غریب

و اما ابتکار عمل دوست‌داران شطرنج از این هم فراتر رفته است و محصولاتی تولید شده اند که ایده ی‌ پشت آنها بسیار فراتر از یک شطرنج ساده است.

آلیس در سرزمین عجایب

ایده ی این شطرنج از همان قصه ی معروف «آلیس در سرزمین عجایب» گرفته شده است.
این بازی فلسفه ی جالبی دارد و مهره های آن نیز بر اساس همین فلسفه طراحی شده اند.
در این بازی مهره ها انعکاسی دارند که هنگام قرار گرفتن روی صفحه، تازه میتوان داخل آنها را دید و فهمید چه مهره ای هستند. حالا فلسفه ی پشت آن چیست؟ سازنده ی این شطرنج باور دارد که مهره ها بدون وجود صفحه ی شطرنج‌ فایده ای ندارند و با این کار میخواهد وابستگی مهره ها به صفحه ی شطرنج را نشان دهد. اینکه اصالت این مهره ها، متصل به صفحه است و به تنهایی معنایی ندارند.

شطرنج لگو

در ساخت این شطرنج از ۲۵۰۰ قطعه و ۳۲ تکه لگو استفاده شده است. ساعت های بسیار زیادی صرف ساختن آن شده و دقت فراوانی در ساخت آن به کار گرفته شده.
در سال ۲۰۰۸ این شطرنج را ۱۹۹ دلار قیمت گذاری کردند اما علاقه ی کسانی که کلکسیون جمع میکنند باعث شد قیمت آن تا حدود ۸۰۰ دلار بالا برود.
اولین بار ایده ی این شطرنج در سریال «پیشتازان فضا» نمایش داده شد، در سال ۱۹۶۶. در سال ۱۹۹۰، «فرانکلین مینت» که کارهایش بین مجموعه داران از محبوبیت زیادی برخوردار است، این شطرنج را ساخت.

شطرنج سه طرفه

در سریال «تئوری بیگ بنگ»، ایده ی این شطرنج نمایش داده شده است‌. شطرنج بسیار شلوغی به نظر میرسد و باید از سه طرف آن را بازی کنید و به همین دلیل ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد.

شطرنج خوراکی

این شطرنج برای کسانی مناسب است که زود به زود احساس گرسنگی میکنند و ممکن است تا پایان بازی شطرنج نتوانند صبر کنند.
جنس این شطرنج از شیرینی است و کاملا قابل خوردن است.

شطرنج «چارلز هلندر»

شطرنجی بسیار اشرافی است که کلا هفت دست از آن وجود دارد. از طلای سفید ۱۴ قیراطی در آن استفاده شده است و ۹۰۰۰ الماس دارد. این شطرنج جذاب، ساخته ی دست جواهرساز مشهور «هلندر» است و ساخت همچین سِتی فقط از او برمی‌آید.

«شطرنج غول پیکر»

این شطرنج مهره هایی ۲ متری با وزن حدود ۴۵ کیلوگرم دارد! میتوان در فضای باز آن را بازی کرد. این شطرنج با چوب گران قیمت درخت ساج ساخته شده است و قیمت آن به طور رسمی اعلام نشده است.