شطرنج آنلاین

مسابقات جام جهانی شطرنج

هر دو سال یک بار از طرف فدراسیون بین المللی شطرنج، مسابقات جام جهانی برگزار میشود. این رقابت های تنگاتنگ بین ۱۲۸ شطرنج‌باز برتر جهان است که همگی توانایی ها و نبوغ خود را به چالش میکشند.
این مسابقات، مقدماتی است برای حضور در مسابقات کاندیداتوری شطرنج‌. کسی که برنده ی مسابقات کاندیداتوری شود، میتواند در رقابت های قهرمانی شطرنج جهان راه پیدا کند.
در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۲ فدراسیون شطرنج مسابقاتی را برگزار کرد تحت عنوان «جام جهانی».
البته این مسابقات تاریخچه ی قدیمی تری دارند و در اصل اولین بار در سالهای ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ برگزار شدند اما تحت این عنوان نبودند بلکه اسم آن ها «رقابت های جایزه بزرگ» بود. 
این بازی ها، مجموعه ای از شش تورنمنت برتر جام جهانی بود و انجمن استادان بزرگ شطرنج آن را برگزار کرد.
قهرمان و نائب قهرمان این سری از مسابقات، «آناتولی کارپف» و «گری کاسپاروف» بودند.

در زمانی که این مسابقات در سال ۲۰۰۰، تغییر عنوان داد و با اسم «جام جهانی شطرنج» برگزار شد، ارتباط آنچنانی با مسابقات «قهرمانی شطرنج جهان» نداشت. اما در سال ۲۰۰۵، فدراسیون یک رویداد متفاوت با همین نام ایجاد کرد و بدین صورت این مسابقات به طور رسمی وارد رقابت های انتخابی «قهرمانی شطرنج جهان» شدند. و از آن پس هر دوسال، ۱۲۸ بازیکن وارد این مسابقات میشوند و طی ۷ مرحله به رقابت میپردازند. فرمت این رقابت ها به صورت تک‌حذفی است.

و اما چگونه باید به این مسابقات راه یافت؟
ورود به این مسابقات دو حالت دارد؛ اگر جزو شطرنج‌بازان برتر جهان باشید، میتوانید بر اساس رنکینگ جهانی وارد این مسابقات شوید و اما اگر در سطوح دیگری بازی میکنید، باید در مسابقات انتخابی شرکت کنید.
نقش ایران در جام جهانی
در حال حاضر بازیکنی که بیشترین راهیابی را به دوره های این مسابقات داشته است، احسان قائم مقامی‌ست و از این نظر بین بازیکنان ایرانی رکورددار است. احسان قائم مقامی که یکی از استعدادهای تکرار‌نشدنی شطرنج کشورمان است، توانسته تا کنون به ۵ دوره از مسابقات جام جهانی شطرنج راه پیدا کند که در نوع خود بی‌ سابقه است.
احسان قائم مقامی، که متولد ۱۳۶۱ است، اولین «استاد بزرگ شطرنج ایران» است. او با اثبات کردن خودش در دنیای شطرنج به وسیله ی بازی های درخشانی که انجام داده بود، توانست در سال ۲۰۰۱ این مقام را بدست آورد. 
احسان قائم مقامی در رده ی چهارم شطرنج بازان ایران قرار دارد.
در بازی هایی که در بهمن ۱۳۸۷ در تهران برگزار شد، احسان توانست آناتولی کارپوف را که از اسطوره های دنیای شطرنج است، شکست دهد و مهارت او در این بازی ها، بیشتر در رده ی بازی های سریع و برق آسا، درخشید.
از احسان مقامی که بگذریم، به پرهام مقصودلو میرسیم.
پرهام مقصودلو که او نیز از چهره های ماندگار شطرنج ایران است، توانسته است برای ۳ دوره در مسابقات «جام جهانی شطرنج» شرکت کند.
پرهام مقصودلو نیز همانند احسان قائم مقامی، لقب «استاد بزرگ شطرنج ایران» را داراست.
پرهام، سه مرتبه قهرمان شطرنج ایران شده است و یک بار هم قهرمان جوانان جهان.
اما در میان شطرنج‌بازان ایران، سه جوان با استعداد توانسته اند بهترین نتیجه ها را در جام جهانی شطرنج بگیرند. و آن سه نفر علیرضا فیروزجا، پویا آیدنی و محمد امین طباطبایی هستند. آن ها توانسته اند بر حسب شایستگی های خود، به مرحله سوم این رقابت ها راه پیدا کنند.


جام جهانی شطرنج روسیه ۲۰۲۱

جام جهانی شطرنج سال ۲۰۲۱ در سوچی روسیه، میزبان نمایندگان ایران است.
در این مسابقات تا به اینجا، پرهام مقصودلو، شطرنج‌باز معروف و بسیار شایسته ی ایرانی، از دور رقابت ها حذف شده است. او در مقابل حریف مقدونیه ای خود با ریتینگ ۲۵۹۴، یک شکست و یک تساوی به دست آورد و در کمال تعجب اهالی دنیای شطرنج، از دور رقابت ها حذف شد. او که مشتاقانه منتظر عبور کردن از ریتینگ ۲۷۰۰ بود، با این شکست ۱۱ واحد از ریتینگ خود را از دست داد.

محمد امین طباطبایی، یکی دیگر از نمایندگان ایران در این مسابقات، توانست یک تساوی و یک برد در برابر حریف مجارستانی اش کسب کند و توانست به مرحله سوم صعود کند.
سارا خادم الشریعه هم با شکست حریف هندی اش توانست به مرحله ی سوم مسابقات راه پیدا کند.
پویا آیدنی هم با شکست دادن حریف خود از اسپانیا، با یک پیروزی و یک تساوی، به مرحله ی بعد راه یافت.
در این سری از مسابقات جام جهانی شطرنج، سه تن از ملی پوشان شطرنج ایران توانستند به مرحله ی سوم از این مسابقات راه پیدا کنند و به مصاف حریفان خود بروند.