شطرنج آنلاین

پارک شطرنج تهران

 پارک شطرنج

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که یکی از پارک های تهران به نام این بازی محبوب و دوست داشتنی یعنی شطرنج نام گذاری شده است.

شطرنج یک بازی قدیمی است که اتفاقا خیلی ها آن را منسوب به ایران میدانند. پس تعجبی ندارد اگر از آنچنان محبوبیتی بین ایرانیان برخوردار است که پارکی مختص به آن در پایتخت ایران تاسیس کنند.

اما چه شد که نام این پارک را "شطرنج" گذاشتند؟

نام این پارک برگرفته از تم کلی پارک است . Theme  یا همان "مضمون" این پارک، "شطرنج" است.

 

       

 

معرفی پارک شطرنج

این پارک در سال 1370 ساخته شده است و مساحتی حدود 2260 متر دارد. این پارک بین خیابان ششم و پنجم شرقی خیابان "شهید سباری"  در منطقه ی آجودانیه قرار دارد. در مقایسه با خیلی از پارک های دیگر پایتخت شاید این پارک فضای چشمگیری نداشته باشد اما یک بوستان محلی، دنج و البته استراتژیک است!

یک نکته ی جالب دیگری که درباره ی این پارک وجود دارد این است که سالن های آن شباهت زیادی به قلعه (رخ) دارند و این نیز از ویژگی هاییست که به این پارک هویتی خاص بخشیده است.  دو تا از این سالن ها وجود دارد که در یکی از آن ها به مساحت 40 متر، تخته های شطرنج چیده شده است.

در این سالن گاها کلاس های شطرنج برگزار می شود و مربیان متخصص به آموزش و برگزاری مسابقات می پردازند.

 

امکانات رفاهی و تفریحی

درست است که این پارک یک پارک شطرنج است اما این باعث نشده که به سایر ورزش ها بی توجهی شود و به همین منظور، مسیر پیاده روی و دوچرخه یواری برای علاقمندانِ این ورزش ها فراهم آمده است.

اما میزهای شطرنج تنها امکانات این پارک نیستند. ایستگاه های روزنامه خوانی و میزهای مطالعه هم در این سالن ها قرار گرفته اند. کتابخانه برای علاقمندان به مطالعه یا استفاده از فضای آرام کتابخانه هم فراهم آمده است.

اما تا به اینجا هر امکاناتی را که نام بردیم، اکثرا برای افراد بزرگسال و جالب توجه آن ها بوده است.

اما در این پارک سرگرمی هایی هم برای کودکان قرار گرفته است. یک زمین بازی بسیار مناسب برای کودکان طراحی شده است که باعث می شود همه ی اعضای خانواده بتوانند اوقات خوشی را در کنار هم در این پارک بگذرانند و هر کسی به فعالیت های مورد علاقه اش مشغول شود.

سرویس بهداشتی و آبخوری نیز از امکانات ابتدایی هر پارک و بوستانی هستند و در نتیجه در پارک شطرنج نیز قرار گرفته اند.

 

        

 

دیدنی های اطراف پارک شطرنج

همانطور که بالاتر در ابتدای این مطلب اشاره کردیم، پارک شطرنج در شمال تهران و در منطقه ی آجودانیه واقع شده است. این پارک بین دو محله ی دارآباد و کاشانک قرار دارد. واقع شدن این پارک بین این دو محله ی معروف، باعث شده است که کلی مکان های تفریحی و دیدنی در اطراف آن وجود داشته باشد و چه چیزی بهتر از یک تعطیلات خانوادگی پربار و پر از تجربه های تجدید؟

شروع کردن این روز هیجان انگیز با "پارک شطرنج" و ادامه دادن آن با "موزه ی حیات وحش دارآباد" میتواند فکر خوبی باشد.

"موزه ی حیات وحش دارآباد" در شمال شرق تهران واقع شده است و همانطور که گفتم فاصله ی چندانی با بوستان شطرنج ندارد. کسانی که به گردشگری و به خصوص تهران گردی علاقمند هستند، حتما باید یک بار از این موزه ی دیدنی بازدید کنند.

در این موزه، حیات وحش و جاذبه های آن به بهترین شکل به تصویر کشیده شده است و نظر هر بازدیدکننده ای را جلب خواهد کرد.

در موزه ی دارآباد یا همان موزه ی طبیعت و حیات وحش، شما میتوانید نمونه هایی از جانوران تاکسیدرمی شده را ببینید. البته این کار فقط در جهت تفریح و سرگرمی نیست و از لحاظ علمی و آموزشی نیز حائز اهمیت است و محیطی مناسب برای علاقمندان به یادگیری پدیده های حیات وحش است.

در موزه ی طبیعت و حیات وحش دارآباد، گونه های مختلف حیوانات دسته بندی شده اند و هر یک در بخشی مجزا در سالنی متفاوت واقع شده اند. شما میتوانید به تماشای دایناسورهای گیاهخوار دوران ژوراسیک، قفس پرنده هایی زیبا مانند طاووس، طوطی، عقاب و شاه بوف ببینید. در محوطه ی باز موزه نیز انواع مختلفی از جانوران چهارپای اروپایی و آسیایی مثل ببر، خرس، گوزن و انواع مختلفی از خزندگان، پرندگان و آبزیان آکواریومی به چشم میخورد.

 

 

 

پارک قیطریه

پارک قیطریه محل بعدی است که پیشنهاد میشود در نزدیکی پارک شطرنج دیدن کنید. این پارک پوشش سبز زیبا و امکانات بسیار زیادی دارد و روز خاطره انگیزی را برای شما خواهد ساخت.

فرهنگسرای ملل هم در پارک قیطریه واقع شده است و میتوانید از آنجا نیز بازدیدی به عمل آورید.

 

اما اگر میخواهید کمی روز خود را با ماجراجویی بیشتری همراه کنید، به شما پیشنهاد میکنیم کمی از پارک شطرنج فاصله بگیرید و از مکان های هیجان انگیز اطراف دیدن کنید. مکان هایی مثل سینماهای چند بعدی اطراف، کاخ سعادت آباد، بوستان نیاوران، مرکز خرید پالادیوم و ... همگی در نزدیکی پارک شطرنج هستند و به راحتی میتوانید از آنها دیدن کنید.

 

چه ساعتی برای بازدید از پارک شطرنج مناسب تر است؟

پارک شطرنج نیز مثل هر پارک دیگری محدودیتی برای ساعات رفت و آمد ندارد اما سالن های اداری که در این پارک وجود دارند، در ساعت های خاصی باز هستند. پس اگر قصد مراجعه به این سالن ها را دارید دقت کنید که در ساعات فعالیتشان به آنجا بروید.

 

از چه مسیری به پارک شطرنج برویم؟

مسیر بزرگراه ارتش برای کسانی که با خودروی خود به این پارک میروند، مناسب ترین راه است.

به این صورت که باید از بزرگراه ارتش به سمت آجودانیه رفته، و از آنجا به سباری بروید. پارک شطرنج بین خیابان های دوازدهم و سیزدهم شرقی واقع شده است.

 

اگر هم بخواهید از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده کنید، ایستگاه متروی اقدسیه، نزدیک ترین ایستگاه به پارک است. و از ایستگاه مترو تا آجودانیه هم تاکسی های خطی وجود دارند که به راحتی شما را به پارک شطرنج خواهند رساند.